Aleksandar Carić Car gost naše škole. Instrumentima sa otpada do viralne muzičke harmonije

Radionice obrade plastike, predavanja i susreti s umetnicima, a u okviru projekta “Tehnologija umetničkog stvaralaštva” nastavljaju se u Školi za dizajn Bogdan Šuput. Nedavno smo imali  priliku da  prisustvujemo zanimljivoj prezentaciji umetnika, kompozitora, vokalnog izvođača, uličnog muzičara, dirigenta… Aleksandra Carića Cara, Novosađanina, koji živi i stvara u Portugaliji. On nam je, između ostalog, pokazao nešto jako neobično, stvaralački vredno i zanimljivo – mogućnost reciklaže i obrade raznog otpadnog materijala od plastike do metala, od kojih je, sa saradnicima, konstruisao različite muzičke instrumente! Na tim neobičnim instrumentima uspešno sviraju članovi Kreativnog orkestra koji Carić vodi. Važan deo njegovog sveta je rad sa mladima, među kojima su i osobe sa posebnim potrebama, koji su takođe članovi orkestra. Muzik, smatra Carić, sama po sebi nije dovoljna, njome treba da se bavi svako ko oseća da to želi. Muzika ima moć da spaja i oplemeni ljude.

Sve je počelo samo kao eksperimentalna radionica u jednom malom mestu Santa Maria da Feira u Portugaliji. Carić, kako je rekao, smatra da za sviranje na instrumentima koje je sačinio ne treba muzičko obrazovanje i da ove instrumente mogu da sviraju svi ljudi, od 3 do 99 godina, koji se svirajući zbližavaju i tako stvaraju umetnost.

Prvi sačinjeni instrument su činile metalna konstrukcija i 44 cevi koje je nabavio na obližnjem otpadu. Na smetlištu je pronašao najviše materijala i pribora za izradu svojih instrumenata.

O  kreativnosti  ovog umetnika i njegovom značajnom stvaralaštvu govore i mnogobrojne ulične muzičke manifestcije, parade i koncerti Kreativnog orkestra širom Evrope. U 2008. godini zajedno sa svojim orkestrom održao je veliku uličnu paradu na keju uz Dunav u Novom Sadu. Svoj rad smatra viralnom harmonijom.

Carić nam je prikazao i druge instrumente koje je konstruisao – razne metalofone, ksilofone, harfe i orgulje. On je napomenuo da ne uspe svaki projekat u životu, niti mora da  uspe. Ali da trenutni neuspeh ne sme nikada da sputava umetnika da nastavi da radi!

Vrhuncem rada na konstruisanju muzičkih instrumenata Carić smatra ostvarenje ideje iz svog sna, a to je ptica, hodajuća zvučna skulptura, načinjena od više manjih instrumenata. Ovaj veliki projekat je realizovao uz podršku i požrtvovanost svojih prijatelja i poslovnih saradnika. Velelepna i grandiozna muzička Ptica svoj prvi let u stvarnost imala je pred 2000 ljudi! 

Vrhuncem rada na konstruisanju muzičkih instrumenata Carić smatra ostvarenje ideje iz svog sna, a to je ptica, hodajuća zvučna skulptura, načinjena od više manjih instrumenata. Ovaj veliki projekat je realizovao uz podršku i požrtvovanost svojih prijatelja i poslovnih saradnika. Velelepna i grandiozna muzička Ptica svoj prvi let u stvarnost imala je pred 2000 ljudi! 

Stefan Gojkov I LT

foto: Zsolt Polgar